Struktura cienia


Muzeum Narodowe Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA   |  pod patronatem Muzeum Narodowego w Szczecinie  |  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

STRUKTURA CIENIA
Renata Jackowiak

Wernisaż wystawy:
17 grudnia 2019, wtorek godz. 17.00

Czas ekspozycji:
17|12|2019 - 15|01|2020



Galeria Architektów Forma, ZUT, WBiA / Budynek Architektury
ul. Żołnierska 50 w Szczecinie
Godziny otwarcia: dni powszednie 9.00-16.00,
Wstęp na wystawę i wernisaż - wolny

Kuratorzy wystawy: Paweł Rubinowicz i Klara Czyńska




Pobierz plakat w wyższej rozdzielczości >>>
REPORTAŻ Z WERNISAŻU

STRUKTURA CIENIA
Renata Jackowiak
-- reportaż filmowy

17|12|2019, Galeria Architektów FORMA



Autor:
Andrzej Fader
FaderProduction TV&documentaries
www.FaderProduction.eu
biuro@faderproduction.eu

   Foto-reportaż z wernisażu
autor: P. Rubinowicz
Zdjęcia z wernisażu
fot.: K.Czyńska, P. Rubinowicz

09|05|2019

We wtorek 17 grudnia 2019 roku w Galerii Architektów Forma odbędzie się wernisaż wystawy dr hab. Renaty Jackowiak pod tytułem „STRUKTURA CIENIA”. Od już ponad 30 lat tkanina jest środkiem wypowiedzi plastycznej Autorki. Jak czytamy w recenzji prof. Andrzeja Banachowicza: Jackowiak zgłębia treści płynące z tego pędzącego świata, wyciskając z nich możliwy skrót, który zamienia na znak plastyczny. Jest w nim ten cały Jej potencjał znaczeń, który daje szansę wejścia widzowi w dialog. Bryły, formy i materia – jedyne w swoim rodzaju. Jak zauważa prof. Wojciech Sadley: Jackowiak jest osobą pełną energii i pomysłów, a jej twórczość posiada różnorodny charakter – od konstrukcji architektonicznych do form miękkiej materii.

Renata Jackowiak jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dalsze kwalifikacje artystyczne w zakresie wzornictwa uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się tkaniną unikatową i miniaturą tkacką. Jej obszar zainteresowań to łączenie włókien naturalnych ze strukturami syntetycznymi, które są punktem wyjścia do realizacji obiektów sztuki użytkowej.

Paweł Rubinowicz, kurator Galerii Forma

OPIS AUTORSKI

Ponad trzydzieści lat temu tkanina stała się głównym środkiem mojej wypowiedzi plastycznej. Od tamtego momentu spotęgowało się moje obserwowanie otaczającego świata. Zmysł dotyku, który towarzyszył i wzmacniał mój zmysł wzroku, zaczął pełnić nadrzędną rolę w doświadczaniu materii.

Materiały i struktury otaczające mnie na co dzień zaczęły stanowić impuls do mojej działalności artystycznej. Organiczność otoczenia, zawarte w nim obrazy z okresu dzieciństwa i z chwili obecnej to suma zaobserwowanej strukturalności i różnorodności materii. Pozwala mi to budować własną koncepcję artystyczną. Składa się na nią tkanina unikatowa, miniatura tkacka.

Mój stosunek do rzeczywistości wynika ze świadomości, że wszystko się przekształca i ciągle zmienia. W poszukiwaniach plastycznych wychodzę od wzorów i kształtów wywodzących się z natury. Analizuję je i po przekształceniu stosuję we własnych kompozycjach.

Buduję przestrzeń przy pomocy struktur oraz ich wybranych fragmentów, które również mogą być obszarem autonomicznym. To umożliwia dialog pomiędzy fragmentem pracy a jej całością. Efekty świetlne, które są częścią składową realizacji, uzyskuję poprzez grę refleksów świetlnych w przestrzeni pomiędzy elementami struktury oraz z poświaty powstałej z naniesienia na niektóre fragmenty płatków pozłoty.

Spojrzenie ma niewyobrażalną siłę - w moim przypadku zmysł wzroku posiada namiastkę zmysłu dotyku. Zdarza się, że oglądając materiały ,,dotykam” je wzrokiem, analizując skład surowcowy. Doznania te poddaję swoistej metamorfozie na język struktur, które wizualizuję w formie tkanin unikatowych.

Prace, które przedstawiam nie posiadają charakteru figuratywnego. Stanowią jedynie zapis moich osobistych estetycznych odczuć, które zawieram w swoich realizacjach. W trakcie pracy nad konkretnym obiektem mam do czynienia z materią, która sama w sobie jest już formą. Przekształcam ją dalej ingerując w jej strukturę, poddaję transformacji jej fizyczność i adoptuję ją w kolejny obiekt.

Współczesna tkanina unikatowa, już od kilkudziesięciu lat jest w różnorodny sposób klasyfikowana balansując pomiędzy miękką rzeźbą a instalacją. Wartości formy ulegają ciągłej zmianie pozostając jednak formą dialogu, do którego pragnę Państwa zaprosić.

dr hab. inż. arch. Renata Jackowiak
Wydział Budownictwa i Architektury
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


RECENZJE WYSTAWY

Pani Renata Jackowiak tworzy w tyglu możliwości jakie daje szeroko pojęta tkanina. Zgłębia Ona treści płynące z tego pędzącego świata, wyciskając z nich możliwy skrót, który zamienia na znak plastyczny. Jest w nim ten cały Jej potencjał znaczeń, który daje szansę wejścia widzowi w dialog. Bryły, formy i materia, które są jedyne w swoim rodzaju. Jej kompozycja – czy to uporządkowana czy też swobodna zawsze inspiruje do refleksji asocjacji o archetypie bytu. O istnieniu wypełnionym wspomnieniami. Te prace są głęboko humanistyczne z energią świadomości, którą to autorka dzieli się ze mną z nami tak oryginalnie.

prof. Andrzej Banachowicz
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu



Pani Renata Jackowiak jest osobą pełną energii i pomysłów twórczych. Kompozycje, które tworzy są przykładem eksperymentów i doświadczeń z materią, którą odkrywa do dalszego programu realizacji. Jej twórczość posiada różnorodny charakter od konstrukcji architektonicznych do form miękkiej materii. Obiekty, które tworzy noszą w sobie cechy małych odkryć, są wyrazem i znakiem twórcy. Wartość twórcza kompozycji, dużych formatów i miniatur jest artystyczną formą „Jedności w różności” – materii określającej dzieło formy i koloru.

prof. Wojciech Sadley
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie



INFORMACJA O AUTORZE

Renata Jackowiak Urodzona w Poznaniu. Studia w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom w zakresie wychowania plastycznego oraz tkaniny unikatowej. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Kwalifikacje I i II stopnia w zakresie wzornictwa w ASP w Łodzi. Pracownik naukowo-dydaktyczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zajmuje się tkaniną unikatową, miniaturą tkacką i książką artystyczną. Obszar zainteresowań to łączenie włókien naturalnych ze strukturami syntetycznymi, które przedstawiam jako nowe wartości, które są punktem wyjścia do realizacji obiektów sztuki użytkowej. Miejsce sztuki włókna wyznaczają nowe technologie. Tkaniny hybrydy poruszające nasze zmysły to już teraźniejszość. O ich kształcie zadecyduje, jak zwykle umiejętność warsztatowa artysty oraz jego wyobraźnia.

`
GALERIA ARCHITEKTÓW FORMA, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie | Kurator Galerii: Paweł Rubinowicz | Webmaster: Klara Czyńska